Jutarnji list objavio je u svom broju od ponedjeljka rezultate ankete koju je u Istri provela agencija Ipsos Puls. Anketa je pokazala da zajednički kandidat SDP-ove koalicije Damir Kajin sigurno grabi k cilju, jer ima prednost od 12 posto nad kandidatom IDS-a, Valterom Flegom (41 prema 29 posto). Problem je nastao kada su iz Ipsos Pulsa vidjeli prva izdanja JL-a i otkrili da su podaci – pogrešni!?
U zagrebačkom izdanju dnevnog lista potom su izašli podaci koji su znatno smanjili prednost Kajina nad Flegom, (37,3 : 32,6%). Anketom na anketu, mogao bi se nazvati već pravi rat političkih stranaka, koje, kako se približavaju datumi izbora, ubrzano plasiraju ankete.
Upozorili i uredništvo
Problem je što su podaci koje objavljuju naručitelji isuviše različiti pa jača sumnja o namještanju rezultata. Priča o Kajinu i Flegi te anketama počinje u studenome 2012. godine kada portal Ipress.hr objavljuje neslužbeno istraživanje prema kojemu Kajin sa 47% vodi ispred Flege (4%). SDP provodi anketu u siječnju ove godine, objavljuje je JL i tu Kajin dobiva 43%, a Flego 21%. Istodobno anketu objavljuje i “21. stoljeće”, tu Kajin osvaja 36,1%, a Valter Flego 29%!? Prije mjesec dana svoju anketu naručuje i IDS pa su rezultati (Hendal Internationala), opet drukčiji – Flego sa 30,6% glasova prestiže Kajina (29,4%). Kajin promptno reagira i na presici tvrdi:
“Anketi je bio cilj vršiti pritisak na premijera Milanovića i demotivirati izlazak građana Istre na birališta”. I, napokon, nakon toga dolazi opet SDP-ova, već spomenuta anketa koja u JL-u ima “dva rezultata”, dakle pokazuje očito pretjeranu prednost Kajina nad Flegom od 12%, a u jutarnjem izdanju od 4,7%.
No, jesu li barem ti, “jutarnji” podaci točni, pitat će se zbunjeni čitatelji? Autor teksta se ispričao zbog pogreške, a Dragan Bagić iz Ipsos Pulsa kaže da “Ipsos Puls nije izvor ni prvih ni drugih podataka objavljenih u JL-u”. Kaže da su ipak oni drugi podaci točni. Potvrđuje, međutim, da su upozorili naručitelja i uredništvo JL-a da su prvi postoci bili pogrešni.
Po sjećanju ili po želji?
– Po tome što su bili bez decimala, zaokruženi, čini mi se kao da ih je netko novinaru po sjećanju prepričavao – smatra Bagić. No, je li naručitelj ankete bio SDP, Bagić ne otkriva, premda potvrđuje da jest riječ o političkoj stranci. U razumijevanju ove zbrke pomoglo bi kada bi mediji uvijek, pri objavljivanju anketa, isticali i naručitelja.
Poznavatelji kažu da je “bildanje” postotaka za naručitelja moguće, no da se u zadnjim anketama postoci ipak “unormale”. Da manipuliranja ima, posumnjalo se i u slučaju prijevremenih izbora u Drnišu, ankete su HDZ-u davale 38, a osvojio je 65% glasova!?
>>V. Flego: Sposobnost i stručnost. Po tome se razlikujem od Kajina
“Postoje tri vrste laži: laž, besramna laž i statistika.” Dizraeli